2.5 Terapie a léčba

Ukažme si na pár příkladech, jak mohou zážitkové simulace najít své uplatnění v terapii. Akademici z univerzity v Melbourne vyvinuli speciální VR platformu pro kvadruplegiky sloužící jako místo setkání pro účely muzikoterapie, která je kvadruplegikům doporučována kvůli častým potížím s dýcháním. Virtuální realita dokáže tuto formu terapie pozvednout z nutné rutiny do zážitku obohaceného o společenský rozměr – pacienti, mnohdy ohrožení sociální izolací, se sejdou s ostatními u táboráku a společně zpívají písničky z nabídky playlistu aplikace.
Velmi dobrých, až revolučních výsledků dosahuje virtuální realita u snižování bolesti. Princip je přitom relativně jednoduchý, spočívá v odvedení pozornosti pacienta při těch nejbolestivějších procedurách. Například pacienti trpící popáleninami se při výměně obvazů přesunou pryč z nemocničního sálu do zasněženého světa, kde mají za úkol strefovat sněhovými koulemi tučňáky.

Za zmínku zajisté stojí příklady aplikací, které pomáhají překonávat fobie, pomáhají léčit post-traumatickou stresovou poruchu nebo snižovat pocity osamělosti či depresivní stavy u seniorů.

Zajímavé příklady
  • SnowWorld VR;
  • Oxford VR Fear of Heights

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info