1. Co je to kritické myšlení?

Následující modul se pokusí přiblížit, co všechno může zahrnovat pojem kritické myšlení (v tomto kurzu ho často budeme označovat zkratkou KM) a s čím souvisí.

Jedná se o schopnost nebo návyk hodnotit kvalitu informací, posuzovat jejich zdroje a zamýšlet se nad obsahem, který konzumujeme. Množství textových i multimediálních podnětů, kterým je člověk denně vystaven a kterými je ovlivněn, totiž vyžaduje kompetence pro jejich posuzování a rozlišování jejich hodnoty (věrohodnosti, relevance, spolehlivosti).

Možná se ptáte, jaký je tedy rozdíl mezi kritickým myšlením a informační gramotností. Stručně řečeno, informační gramotnost pracuje s rozsáhlejším procesem, zahrnuje uvědomění si informační potřeby, zformulování dotazu, promyšlení si zdroje, kde budeme hledat a strategie, kterou při hledání použijeme. Zahrnuje posuzování zdrojů i nalezených informací, jejich transformaci ve znalost a vyhodnocení, zda jsme s tím svou informační potřebu uspokojili, nebo potřebujeme hledat další informace. Pokud vás zajímají konkrétní definice a bližší charakteristiky informační gramotnosti, prostudujte si web Madison College Libraries.

Kritické myšlení je tedy nezbytnou součástí informační gramotnosti. Nejedná se však o vlastnost nebo dovednost, kterou někteří mají, a jiní ne. Všichni disponujeme potenciálem, který lze rozvíjet, trénovat a zlepšovat.

Jedná se o základnu, na kterou pak stavíme další dovednosti nebo celé nové gramotnosti. Otevírá dveře např. ke kreativnímu myšlení, abstraktnímu myšlení, ale také informatickému nebo logickému myšlení. Na klíčové principy kritického myšlení se nabaluje mediální, finanční, čtenářská a mnohé další gramotnosti.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info