4. Platformy digitalizace kulturního dědictví
Modul je koncipován jako průvodce vybranými platformami, které jednak poskytují digitalizované kulturní dědictví jako výchozí materiál pro následnou didakticky účelnou práci s ním, jednak obsahují vedle digitalizátů také různě zpracovanou metodiku pro práci s nimi ve vzdělávání. V účelově zpracovaném výběru se objevují jak zahraniční, tak tuzemské příklady.
Europeana
Organizace spolupracuje s tisíci evropských archivů, knihoven a muzeí a poskytuje jejich digitalizované kulturní dědictví jako otevřené pro vzdělávání, zábavu i výzkumné účely. Kurátorsky zpracované sbírky (Europeana Collections) nabízejí jednak přístup k více než 50 milionům digitalizovaných položek – knih, hudby, uměleckých a dalších děl, jednak vyspělé nástroje pro vyhledávání a filtrování, které uživateli pomohou najít to, co hledá.

Zajímavým obsahem Europeany jsou také Příběhy (Stories) kulturního dědictví v online výstavách a blozích. Europeana funguje v jazykových mutacích včetně české.

Digitální knihovna
Digitální knihovnu (Národní digitální knihovnu v systému Kramerius) provozuje Moravská zemská knihovna v Brně. Jedná se o rozcestník, který umožňuje dostat se k tisícům digitalizovaných dokumentů knihoven a dalších paměťových institucí České republiky. Zájemce tak může pracovat s dokumenty poskytnutými z největších knihoven (např. NK ČR, MZK), specializovaných knihoven (např. Národní lékařská knihovna), z knihoven krajských (např. Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem), knihoven na vysokoškolských pracovištích, s dokumenty muzeí, archivů a dalších vybraných institucí, například také Národního ústavu lidové kultury.

Moravská zemská knihovna v Brně provozuje svoji vlastní digitální knihovnu, která zájemcům nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius a obsahuje jak volná, tak také autorsky chráněná díla různého typu. Pro vzdělávací využití digitální knihovny, například ve výuce na základních nebo středních školách nebo pro studium na vysoké škole, mají velký význam kurátorsky vytvářené tematické sbírky dokumentů. Kratší cestu ke studiu i seberozvoji tak získávají zájemci o architekturu, bohemistiku, žurnalistiku, dílo J. A. Komenského a mnoho dalších témat. Knihovna poskytuje učitelům, učícím knihovníkům nebo žákům také volně dostupné texty doporučené školní četby.

Zajímavým a výjimečným online úložištěm poskytujícím unikátní digitalizované kulturní dědictví je v tomto kontextu Digitální knihovna Arne Nováka, která je součástí Digitální knihovny Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Knihovna prezentuje odkaz profesora Arna Nováka, významné osobnosti české kultury, literární vědy, literární historie, publicistiky a akademické práce 1. poloviny 20. století.
Manuscriptorium
Manuscriptorium je volně přístupnou digitální knihovnou, která poskytuje návštěvníkům přístup
k informacím o historických informačních zdrojích a dokumentech a přímé prohlížení digitálních kopií dokumentů. Shromažďuje dokumenty od mnoha paměťových a jiných institucí Evropy i mimo ni. Učitel nebo učící knihovník může v Manuscriptoriu vytvářet osobní sbírky a komplexní virtuální dokumenty, také virtuální knihovny, a sdílet jejich obsah s žáky nebo uživateli dle jejich zájmu a potřeb.

Internetová encyklopedie města Brna
Digitální databáze je pro uživatele volně přístupným zdrojem informací a poznání od 13. května 2004, kdy zpřístupnění encyklopedie provázelo probíhající oslavy 100letého výročí vzniku Muzea města Brna. Internetovou encyklopedii tvoří díky dobrovolníkům postupně se rozrůstající soustava navzájem propojených karet z různých oblastí a kontextů spojených s brněnskou historií, např. osobnosti, události, ulice, školy, stavby apod. Nejvíce pozornosti je věnováno samotné historii Brna. Zajímavými a v edukaci velmi dobře využitelnými částmi encyklopedie jsou interaktivní 3D modely historického Brna nebo panorama Brna, které využívají digitalizovaného kulturního dědictví. Konkrétně v aplikaci Panorama Brna mohou uživatelé porovnávat současné Brno s panoramatickými snímky pořízenými v roce 1897 z věže kostela svatého Jakuba.

Brno poetické
Projekt Brno poetické propojuje jednoduše řečeno poezii s geografií či místopisem. V r. 2014 byl vytvořen web a poté interaktivní online mapa, do níž jsou umisťovány terčíky s básnickými texty inspirovanými daným místem Brna. Báseň navede čtenáře k jejímu autorovi. Projekt je v této formě mapa, podle níž lze putovat a dopřávat si básnickou virtuální procházku. V interaktivní aplikaci lze vyhledávat dle básníků, ale také v seznamu míst obsahujících básnické texty. Od roku 2016 jsou panely s básnickými texty umisťovány jako instalace v reálných inspiračních místech Brna.

Otázky k zamyšlení
Proč jsou podle Vás platformy digitalizace kulturního dědictví pro současnou vzdělávací praxi ve formálním i neformálním vzdělávání důležité? V čem konkrétně spočívá jejich potenciál při rozvíjení gramotností a kompetencí žáků nebo studentů i ostatních uživatelů?
Aktivita
Nahlédněte do digitálních knihoven a databází nebo jejich kolekcí a příběhů a zkuste navrhnout, které jejich konkrétní části byste mohli využít pro svou vzdělávací praxi na pozici učícího knihovníka nebo učitele. Existuje nějaká část, funkce nebo služba digitálních knihoven a databází, kterou byste navrhli nebo kterou postrádáte právě z hlediska využití těchto platforem ve vzdělávání?