Seznam témat      Zkoumání jako odkrývání světa   Velmi stručně o vědě a výzkumu

Velmi stručně o vědě a výzkumu

Jakkoliv se názory různí, máme za to, že věda a výzkum má odpovídat a řešit problémy společnosti a světa. Zlepšovat ho. Rozvíjet ho. Pokud se pro tento způsob zlepšování světa jednou rozhodnete, můžete si vybrat, na jakou oblast se zaměříte – vzdělávání, příroda, technologie, kombinace? Možností je nespočet. Cesta pak vede typicky přes vysokou školu a výzkumné projekty. 

Na výzkumy v České republice přispívá a dohlíží zejména Grantová agentura ČR a Technologická agentura ČR. Obzvláště TA ČR vám můžeme doporučit sledovat na sociálních sítích. Jsou skvělými popularizátory vědy, jakkoliv je v Českém prostředí zřejmě bezkonkurenční Daniel Stach (Hydeparku). 

V poslední době existuje úsilí o tzv. otevřenou vědu či otevřený přístup k vědě. To znamená, že se snažíme přejít na systém, v němž ony výsledky výzkumů, které mají zlepšovat svět, nezůstávají zamčené ve vědeckých časopisech. Tak tomu totiž doposud bylo a bývá  vědecké články jsou placené a drahédostupné pro elitu a pro člověka mimo výzkumné pracoviště zcela finančně nedosažitelné. Na rovinu je třeba říci, že to není úplně snadný proces a boj za něj stál některé život (např. Aarona Swartze), jiným hrozí vězení (např. Alexandře Elbakjanové). 

V rámci Evropské unie by již mělo platit to, že veškeré vědecké výstupy placené z unijních peněz by měly být otevřené. Stále více časopisů přechází na tzv. Open access, což prakticky znamená, že vědecký článek najdete prostě na internetu, tak jako cokoliv jiného – googlením nebo v otevřené databázi 

 

OPEN ACCESS 1:39 čeština Propagační video Národní technické knihovny ukazující open access na příkladu publikujícího vědce.

Výzkum zdaleka není jen věcí vzdělanců, akademiků, fousatých profesorů, bílých plášťů… Právě díky dostupným informacím můžeme být dost chytří na to, abychom svůj (malý) výzkum promysleli a naplánovali, díky online dotazníkům (například) můžeme sbírat informace od respondentů a tak dále. Drobný výzkum může udělat téměř každý, aby zlepšil své prostředí (studijní, pracovní) nebo se zkrátka něco dověděl. To znamená, že pokud budete dělat webdesignéra, budete umět zjistit potřeby svých uživatelů. Když budete ředitelem školy, budete umět zjistit názory rodičů. Když budete knihovníkem, budete umět dělat lepší služby pro čtenáře. 

S výzkumem můžete ze stejného důvodu začít už teď ve škole, která tvoří velkou část vašeho současného světa. Co můžete zjišťovat? Jak vaši spolužáci vnímají způsob hodnocení na vaší škole? Jak vnímají využití technologií ve výuce? Jak by se chtěli zapojit do chodu školy? Jak vnímají roli školy ve společnosti? Jaké jsou volební preference studentů gymnázia? A mnoho dalších otázek, které mohou být důležitou informací či podnětem pro změnu. 


Autor
Mgr. Hana Tulinská, odborná pracovnice KISK