Seznam témat      Fáze práce s informacemi    S informacemi k řešení problému

S informacemi k řešení problému

Stojíte v noci na ulici a chcete se dostat domů. Jaký způsob dopravy zvolíte? Nabízí se kouknout do Idosu a zjistit, kde je nejbližší zastávka a kdy vám něco jede. Druhou možností je podívat se na mapy.cz, které mají také pěkně udělané zastávky, případně zkusit nechat spočítat Uber, zda to pro tentokrát nebude rychlejší. A pokud jste z dálky, tak určitě vstoupí do úvahy třeba BlaBlaCar, ale to už by bylo nutné plánovat většinou více dopředu. Pokud pojedete autobusem, asi využijete funkce Google Maps, které vám umí říci, na které jste zastávce, a zobrazí vám notifikaci (a cinknou), když máte vystupovat (u nás tuto funkci oceníte asi hlavně v noci, ale mimo to se vám bude hodit také třeba v Řecku, kde se píše alfabetou, v Rusku s azbukou nebo třeba v Maďarsku, kde půlka zastávek zní pro toho, kdo neovládá žádný ugrofinský jazyk, zcela totožně).

Co mají všechny tyto příklady společného? Máme nějaký problém (situaci) a ukazuje se jako nesmírně praktické, pokud ji dokážeme spojit s tím, že si k ní najdeme dostatek informací, které nám umožní s ní nějak naložit. Například dostat se domů nějakým dopravním prostředkem. 

Když se řekne vyhledávání informací, většina lidí si asi představí práci na seminární práci nebo něco takového. Zde k tomu ale přistoupíme trochu jinak – vyhledávání (a následné využití informací) pro nás bude cestou k tomu, jak zvládnout určitou situaci. Tím, že situací může být naprosto nekonečné množství, nemůžeme zasáhnout všechny, ale zkusíme projít základní směry, kterými se můžete vydat, když se dostanete do úzkých.

Potřebuji zjistit, co je to za písničku

Slyšíte v rádiu písničku a líbí se vám? A nebo vám kousek něčeho hraje neustále v hlavě a nevíte, jak text pokračuje dále? Znáte jen melodii a nemáte tušení, o jakou skladbu se jedná? Pak určitě vyzkoušejte nástroje a služby jako jsou SoundHound nebo Midomi, případně komplexnější Shazam. Stačí zabroukat pár vteřin nebo mikrofon mobilu namířit na zdroj hudby, a za pár chvil víte vše, co potřebujete.

Potřebuji informace o tom, co o mně kdo řekl

Zajímavou, ale málo využívanou, službou Googlu jsou Google Alerts (či Mention). Umožňují vám vytvořit si upozornění, které vám přijde na mail, když se na internetu objeví něco nového – třeba o vaší oblíbené kapele, spisovateli nebo vás samotných. Pro obecná hesla s velkým výskytem to nemá moc cenu (třeba Andrej Babiš nebo Praha), ale pro konkrétní zadání je to skvělé – protože pak vám nic neunikne.

Potřebuji zjistit, kde všude je moje fotka

Máte nějakou fotku, která se vám nelíbí a současně na ni u svého jména na internetu všemožně narážíte? A nebo naopak máte nějakou fotku, u které máte pocit, že jste ji už někdy viděli a nevíte kde? Pak právě pro vás je určená nepříliš známá funkce Google vyhledávání obrázků. Stačí kliknout na ikonku fotoaparátu ve vyhledávacím poli a nahrát buď URL adresu, nebo přímo fotku uloženou na počítači. Výsledky vyhledávání pak můžete kombinovat třeba s dalšími vyhledávacími dotazy, jako je vaše jméno. Google se současně snaží odhadnout, co na fotce je. Případně můžete použít aplikaci TinEye. Stejný postup je možné zvolit tehdy, když máte obraz a netušíte, kdo ho namalovat. Stačí ho předhodit Googlu a za pár okamžiků máte odpověď (pokud tedy pochopitelně nehledáte obrázek vaše spolužáka z lavice).

Potřebuji zjistit, zda nejsem plagiátor

V současné době se hodně dbá na to, aby texty, které tvoříme, nebyly plagiátem (nepřiznaně opsané od někoho druhého) a současně abychom v nich měli dostatek zdrojů. Jak zjistit, zda už někdo nenapsal něco hodně podobného a nezapomněli jste někde na neocitovaný a nesmazaný kousek? Pomůže vám služba Odevzdej.cz. Jakkoli funguje primárně na seminární práce, prohnat jí můžete libovolný dokument. Vyplatí se to.

Potřebuji se dostat ke knize

Chcete knihu a nemáte ji v knihovně, nedá se najít na Uložto ani stáhnout z Libgenu? Pak můžete vyrazit do MZK nebo Národní knihovny. Pokud si ale chcete případnou cestu ušetřit, zkuste katalog knihovny.cz, řekne vám, kde se daná kniha nachází a případně si ji můžete do své knihovny nechat objednat. Tato služba je navíc ze zákona zdarma!

Potřebuji se naučit háčkovat
(vyrobit budku nebo zjistit, jak zastřihovat vinnou révu)

Pokud se chcete něco takového naučit, je vhodné se rozhodnout, zda vám více vyhovují textové, obrázkové nebo video návody. Asi největším zdrojem inspirace je YouTube, pomocí kterého se můžete naučit skoro cokoli – od pletení ponožek po řešení diferenciálních rovnic. Youtube je dlouhodobě řazený jako nejlepší vzdělávací zdroj na světě a rozhodně to není jen proto, že by ho při výuce používali pouze učitelé. Sáhnout ale samozřejmě můžete například také po WikiHow s krásně malovanými postupy. Zajímavá je také téměř bezedná Quora.

Podobných situací bychom mohli vymýšlet ještě mnoho. Je dobré vědět, že téměř nikdy nehledáme něco, co ještě nikdo nepotřeboval, takže s velkou pravděpodobností na to bude existovat nějaký nástroj nebo postup. A to i tehdy, když to bude působit tak neurčitě, jako třeba hledání písničky podle hvízdání.


Autor
RNDr. Michal Černý, asistent na KISK