Workshopy

Workshopy rámcově navazují na tematické bloky a nabízejí účastníkům inspiraci pro profesní praxi i seberozvoj.

Program Lektoři

Některé workshopy proběhnou i v hybridní formě. Přes tlačítko Připojit se online se můžete workshopu účastnit i pokud jste nemohli dorazit přímo osobně na konferenci. Workshopy jsou určeny primárně účastníkům na místě, a proto forma zapojení online účastníků je ponechána na zvážení každého lektora.

Pondělí, 23. května 2022

Pondělí, 23. května 2022

 

  • 10:00–11:30

    Středoškoláci na exkurzi v akademické knihovně

    Na workshopu představí lektorky aktivity ÚK FF MU, které v rámci středoškolských exkurzí realizují. Studujícím při těchto příležitostech ukazují i prostory knihovny, ale těžiště jejich návštěvy spočívá v týmové práci s odbornými informačními zdroji. Účastnice a účastníci workshopu si pod metodickým vedením lektorek vyzkouší přípravu vlastní „vzorové“ exkurze tak, aby mohli středoškolákům představit prostředí a služby své akademické knihovny netradičním způsobem.

    Lektorky: Mgr. Eva JandováMgr. Tereza Schwarzová Matýsová

    Místnost: B2.42

  • 12:00–13:30

    deFacto workshop mediálního vzdělávání Městské knihovny v Praze

    Městská knihovna v Praze se podpoře mediální gramotnosti dětí a mládeže věnuje dlouhodobě. Od roku 2019 mj. testujeme a průběžně aktualizujeme koncept "deFacto workshopů" určených pro 2. stupeň ZŠ a SŠ a tyto workshopy postupně zařazujeme do nabídky našich poboček. Interaktivní workshopy, při kterých účastníci využívají své mobilní telefony, jsou zaměřeny především na základní techniky ověřování důvěryhodnosti médií a mediálních obsahů, a také na roli emocí při konzumaci mediálních sdělení. Více k workshopu.

    Představeny budou základní cvičení, na kterých workshopy stojí, i dosavadní zkušenosti a reflexe ze strany účastníků a vyučujících.

    Lektor: Mgr. Ondřej Hudeček, Ph.D.

    Místnost: B2.42

  • 14:00–15:30

    Jak se zorientovat v online světě?

    Stává se vám, že nechápete, o čem se ti mladí baví? Co na tom telefonu vidí a proč tam tráví tolik času? Přijďte zjistit, co za tím je a proniknout tak více do jejich světa. Mimo jiné se podíváme i na online svět obecně a jak ho vnímáte a užíváte vy sami.

    Lektorka: Mgr. Markéta Homolková

    Místnost: B2.42

  • 14:45–15:30

    Představení Makerspace a jeho technologií

    Workshop krátce představí služby a technologie Makerspace. Následovat budou jejich ukázky a následná diskuse o vzniku a dalším vývoji Makerspace.

    Lektor: Mgr. Roman Brück

    Místnost: sraz před místností B2.44

  • 15:45–17:00

    Úvod do nástroje Twine aneb vytváříme interaktivní vzdělávací hry

    Během workshopu si vyzkoušíme práci s webovým nástrojem Twine, ve kterém se společně pokusíme vytvořit interaktivní příběh. Jak mohou vypadat výstupy z Twinu se můžete podívat na portálu projektu Humanitní vědy dokořán. Případně si můžete zkusit zahrát některou twinovou hru na platformě itch.io. Workshop je určen komukoliv, kdo projeví zájem a chuť vyzkoušet něco nového. Výhodou však může být základní znalost HTML tagů a CSS selektorů. Cílem workshopu je uvést a naznačit možnosti tvorby digitálních artefaktů v Twinu za pomoci digitálního kulturního bohatství. 

    Lektor: Mgr. Jan Vokřál

    Místnost: B2.33

Úterý, 24. května 2022

Úterý, 24. května 2022

  • 9:00–10:30

    O VR ve VR

    Workshop bude zaměřený na práci v kolaborativním prostředí iVR. Účastníci si vyzkoušejí práci ve virtuálním prostředí – komunikaci a spolupráci ve virtuální realitě. Na základě zkušeností budeme společně přemýšlet o tom, jaké místo mohou mít tyto technologie v informačním vzdělávání a v knihovnách vůbec, jak k nim připravit služby a co knihovny potřebují pro implementaci této technologie, do svého ekosystému.

    Lektoři: RNDr. Michal Černý, Ph.D.Bc. Aneta Pelánová

    Místnost: B2.42

  • 11:00–11:30 a 11:30–12:00

    Představení Makerspace a jeho technologií

    Workshop krátce představí služby a technologie Makerspace. Následovat budou jejich ukázky a následná diskuse o vzniku a dalším vývoji Makerspace.

    Lektor: Mgr. Roman Brück

    Místnost: sraz před místností B2.44

    *Workshop se opakuje ve dvou 30 minutových časových blocích.

  • 12:45–14:15

    Od domácího hudebního archivu ke sdíleným playlistům

    Každý dnes máme snadný přístup k obrovské hudební knihovně přímo z mobilního telefonu. Jak s ní pracovat? Jak se stát hudebním kurátorem? A jak streamovací služby využít pro výuku? Na workshopu si ukážeme, jak na tyto otázky prakticky odpovědět za pomocí platformy Spotify.

    Lektor: Bc. Radek Dobrovolný

    Místnost: B2.33

Nepřehlédněte...

Lektoři

Bez popisku

Mgr. Ondřej Hudeček, Ph.D.

Ondřej Hudeček pracuje jako metodik Městské knihovny v Praze. Zaměřuje se především na témata mediálního vzdělávání a udržitelného rozvoje v knihovnách. Působí také jako koordinátor dobrovolníků. Držitel ceny MARK 2020.

 

Bez popisku

Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová

V Ústřední knihovně Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se specializuje na informační vzdělávání s důrazem na vyhledávání informací a citování. V těchto oblastí se zaměřuje na cílovou skupinu od středoškolských po doktorské studenty.

 

Bez popisku

Mgr. Eva Jandová

Pracuje jako knihovnice v Ústřední knihovně Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Oblastem jejího profesního zájmu je informační vzdělávání s ohledem na vyhledávání informací a citování u středoškolských a vysokoškolských studentů.

 

Bez popisku

Bc. Radek Dobrovolný

Programátor, organizátor a lektor. Pracuje pro on-line poskytovatele filmů a seriálů, kde vyvíjí systém pro správu video obsahu. A taky hodně poslouchá hudbu.

 

Bez popisku

Mgr. Roman Brück

Je táta, knihovník, lektor a také 3D tiskař. Prostě nadšenec nových technologií. Pracuje v Ústřední knihovně na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, což mu poskytuje skvělou příležitost dělat co ho baví a to již po více než 15 Let.

 

Bez popisku

RNDr. Michal Černý Ph.D.

Vystudoval doktorský studijní program sociální pedagogika, působí na KISKu a věnuje se tématům souvisejícím s technologiemi ve vzdělávání a informační společností. Technologie ve vzdělávání rád zkoumá, ale nejvíce ho zajímá to, jaký vliv mají na lidi, kteří s nimi interagují.

 

Bez popisku

Mgr. Markéta Homolková

Vystudovala jednooborovou psychologii na FSS MUNI. V Replug me je už 3 rokem, a jejíma rukama prošlo za tu dobu už okolo 8 000 dětí a 2 000 dospělých. Realizuje pro ně programy se zaměřením na nalezení digitální rovnováhy, porozumění užívání technologií a nastavování nových návyků.

 

Bez popisku

Bc. Aneta Pelánová

Je studentkou magisterského studia na KISKu a již delší dobu se zajímá o virtuální realitu a její možnosti využití ve vzdělávání. V současné době se věnuje spojení virtuální reality s výukou geografie.

 

Bez popisku

Mgr. Jan Vokřál

Působí jako odborný garant na Katedře informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V současnosti pracuje především jako interakční designér na projektu Humanitní vědy dokořán. Zaměřuje se na to, jak nás umělecká literatura informuje o světě, na teorii katalogizace fikce a nově také na teorii interaktivního vypravování.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info