Vlastní web

Chcete si vytvořit vlastní web nebo portfolio? Nebo hledáte nástroj, ve kterém by bylo možné udělat jednoduchou stránku pro školní projekt?

Bez popisku

Specifickou možností, jak vizualizovat informace, je vytvořit vlastní malý web. Takový postoj by bylo možné ještě třeba před patnácti lety považovat za příliš složitý či náročný, ale dnešní situace je taková, že vytvořit a provozovat vlastní stránky může každý, kdo svoji digitální gramotností zvládne „Word, PowerPoint a webový prohlížeč“.

První kroky k přípravě webu souvisí s počáteční analýzou:

  • Proč chcete vytvářet web?
  • Co má být jeho hlavním sdělením?
  • K čemu má sloužit?
  • Kdo má být cílovou skupinou?
  • Jak dostat obsah cílové skupině – je web optimální forma?

Bez popisku

Bez popisku

Tyto otázky mohou na první pohled vypadat banálně, ale velice doporučujeme, abyste se nad nimi zamysleli a odpovědi si sepsali. Zkuste přitom být co možná nejkonkrétnější. Současně je ale třeba říci, že relevantní odpovědí na poslední dvě otázky může být nic – můžete si dělat web jen sami pro sebe, protože to je někdy pohodlnější a lepší forma evidence nějakých činností či aktivit, než cokoli jiného. Já si třeba takto web čistě privátní dělám, jen jako podklad pro CV či portfolio.

Druhým krokem je uvážení, kolik času chcete tvorbou webu strávit – jde o jednorázovou aktivitu? Nebo se mu chcete věnovat pravidelně? Tato rozvaha je důležitá, jak proto, jak bude vypadat web, tak také zda má daná aktivita nějaký smysl a nebylo by lepší vytvořit například PDF, které bude nahrané na Slideshare.

Třetí krok je hledání inspirace – jakkoli se můžete do tvorby pustit samozřejmě sami bez rešerše, je velice praktické nesnažit se vynalézat kolo a podívat se, kdo z vaší konkurence či kolegů dělá zajímavý web. Zkuste se zaměřit i na jiné pěkné weby, které vám nemusí být tematicky blízké. Vyplatí se sledovat nejen práci s designem stránek, obsah a strukturu, ale také třeba to, v jakém redakčním systému je web vytvořený. Například pod Wordpressem funguje asi třetina světových webů a mezi redakčními systémy má asi 60% podíl.

Bez popisku

Bez popisku

Za čtvrté, je vhodné si rozmyslet, co vlastně na webu chcete mít – jaké tam budou sekce, zda tam bude blog, mapa, obrázky, galerie,... Tedy něco, co byste mohli označit za práci s obsahem. Psát na web je přitom zajímavá tvůrčí dovednost, kterou jistě má smysl soustavně rozvíjet a zdokonalovat se v ní. Zkuste si nachystat jak samotný obsah (alespoň rámcově), tak také strukturu webu. Pro návrh toho, jak by váš projekt mohl vypadat, zkuste využít mockupy či wireframy, respektive nástroje pro jejich tvorbu:

  • Moqups umožňuje vyrábět jednoduché mockupy a to bez nutnosti registrace. Hodí se ideálně pro méně náročné uživatele, kteří s tvorbou návrhu webu nemají žádné větší zkušenosti.
  • Ninjamock je možné zdarma použít pro malé jednoduché weby nebo jejich části, co by v případě našeho zaměření mělo stačit. Také patří mezi nejjednodušší nástroje.
  • Marvel App je robustní profesionální návrh, který umí vytvářet nejen mockupy, ale také celé prototypy. Je nenáročný na ovládání, má spoustu funkcí a výsledky jsou velice pěkné. Hlavní nevýhodou je ale vyšší cena, takže pro návrh jednoduchého webu doporučujeme především testovací verzi.

Když už máte návrh webu, tedy víte, co a jak by na něm mělo být, tak se můžete pustit do jeho tvorby. Můžete si vybrat jak vlastní řešení nebo redakční systémy, které si nainstalujete na vlastní server, ale pro většinu uživatelů bude zajímavější sáhnout po nějakém jednoduchém řešení, kde se nemusí o nic kromě nastavení šablony a obsah starat. Pro projekty, nebo obecně pro kreativní presentaci informací, lze doporučit jednoduché nástroje:

Bez popisku

Wix se od většiny nástrojů liší především tím, že se v něm web sází. Na plochu se umísťují jednotlivé elementy a do nich se pak postupně vkládá obsah. Služba je v základu bezplatná.

Google Sites jsou řešením od Google. Dřívější verze nebyla esteticky pěkná, aktuální nové Sites jsou modernější a jednodušší. Pokud hledáte nástroj na tvorbu moderně vypadajícího webu (třeba využívajícího efektu „dlouhých stránek“), můžete využít Sites. Jde o službu zcela bezplatnou. Nevýhodou je velice omezená možnost zasahování do kódu nebo pokročilejší konfigurace.

Wordpress jsme již zmiňovali, běží na něm (respektive na jeho instalacích) asi třetina webu. Zde nabízíme jeden z nejznámějších hostingů. Vyžaduje delší nastavení vzhledu, pokud ho chcete mít pěkný, ale dobře se ovládá a jeho možnosti jsou jednoznačně nejširší. Doporučit ho lze také pro vedení blogu. Základní verze je zdarma.

Webnode je české jednoduché řešení. Má poněkud těžkopádnější ovládání, ale jde o dobrou variantu tehdy, když nevyžadujete velkou variabilitu šablon (web ve Webnode poznáte většinou na první pohled), ale chcete českou a nenáročnou službu pro hostování webu. Pokud chcete využívat jen základní služby, je zdarma.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info