MOOC

Zajímají vás možnosti osobního rozvoje pomocí online vzdělávání? Už jste studovali na MIT? Umíte kódovat? Zajímá vás pojetí Shakespearova díla na britských univerzitách?

MOOC jsou otevřené kurzy, které si může zapsat každý. Stojí na myšlence, že lze najít vzdělávací metody, které umožní lidem studovat v obrovském množství osob (řádově stovky nebo tisíce), aniž by se přímo o ně musel starat tutor nebo jiný vyučující. Tyto kurzy mohou vypisovat jednotlivci, ale také korporace nebo velké univerzity, které mají jistý edukační materiál, který chtějí dále šířit.

Po absolvování kurzu obdrží student certifikát. Za ten je nutné většinou zaplatit, tedy pokud chcete, aby byl například autorizovaný. I když nezaplatíte, nic vám nebrání v tom, abyste si vytvořili snímek obrazovky s „gratulací“ a dali si ji na web, nebo tam vložili alespoň záznam o absolvování. Tyto kurzy nemají většinou žádnou velkou akreditační formální váhu, ale zaměstnavateli umožní vidět, že máte chuť se učit něco navíc a případně co.

Obecně je možné MOOC rozlišit na synchronní, které mají charakter klasického týdenního kurzu, který trvá většinou 4-12 týdnů a uživatel musí pravidelně studovat, plnit úkoly či testy a tak se udržovat v tempu a pohotovosti. Jinou formou jsou kurzy asynchronní, které mají předchystaný obsah a člověk je může absolvovat vlastně kdykoliv.

MOOC vám umožní velice jednoduše a levně doplnit váš odborný profil o kompetence či znalosti, které vám studium běžně nenabídlo, můžete je absolvovat během studia, ale také kdykoli jindy. Jde tedy i o jednu z cest, jak se vzdělávat celý život.

Velkým problémem MOOC kurzů je studijní neúspěšnost. Pokud chcete zvýšit svoji šanci na dokončení kurzu (z průměrných 5-10 %), tak zkuste:

  • Pracovat s motivací
  • Odměňovat se za každý modul, test či úkol
  • Stanovit si přesný časový plán
  • Zapsat si jen krátký kurz
  • Zapsat si jen jeden kurz
  • Psát si, co jste se naučili
  • Najít někoho, s kým kurz budete studovat

Mezi české projekty, které se MOOC věnují, patří portál Mimo školu a tři obsahové platformy – NOSTIS, SEDUO a Humanitní vědy dokořán. Ze zahraničních doporučujeme vyhledávač Class-central, nebo přímo platformy Coursera, edX, Futurelearn či Udemy případně na programování Freecodecamp či Codecademy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info