Kurz:

Komunitní kurátorství

Registrovat se

Chci zpět

Informační balíček kurzu

 

Registrace do kurzu:
od 28. 8. do 24. 9. 2023

 

Zápis do kurzu:
cca 1. 10. do 8. 10. 2023

 

Cena kurzu:
1600 Kč / účastník

 

Splatnost kurzu:
cca 1. 10. do 10. 10. 2023

 

Začátek kurzu:
16. 10. 2023

 

Kapacita kurzu:
16 uchazečů

 

Rozsah kurzu:
Max. 25 hodin studia

 

Forma realizace:
On-line + Off-line

Předchozí Následující

O čem kurz bude?

Jak udržovat laskavá společenství, pečovat o ně, ponoukat k akci, vystavovat se výzvám a s lehkostí je zdolávat? Ať už stojíte v jádru komunity a tvoříte její akční základnu, nebo pozorujete dění z povzdálí a zatím hledáte svou roli, rádi bychom vám v rámci kurzu pomohli objevovat fenomén komunit, podnítili odhodlání, povzbudili vás a otevřeli prostor k vzájemné inspiraci a přemýšlení o pestrých možnostech komunitního kurátorství. Kurz je založený na sdílení, imaginování a propojování. Vydáme se společně i se skupinou studentů z KISK FF MUNI na komponovaný víkend, během nějž budeme mít čas i prostor pro noření se do tématu a zkoumání jeho šířky i hloubky. Věříme, že kurz může přinést nečekané nám i vám!

Komu je kurz určen?

Rádi uvítáme především účastníky z neziskových a příspěvkových organizací i z knihoven. Kurz navrhujeme jak pro ty, kteří už své místo v komunitě mají, znají a umí pojmenovat, tak i pro ty, kteří ho ještě hledají a potřebují pomocnou ruku.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Harmonogram a obsah kurzu

Kurz vám zabere maximálně 25 hodin aktivního učení, zkoušení a tvoření. Bude připraven zejména jako bloková off-line výuka. Společně strávíme víkend na Filozofické fakultě v Brně, kde na vše zmíněné budeme mít dostatek času a prostoru. Tomuto víkendu bude předcházet jedno dílčí on-line setkání, kde budeme mít možnost se trochu poznat, naladit a připravit na společné dobrodružství. Stejně tak po skončení výjezdu nás bude čekat ještě jeden on-line hovor, kde vše uzavřeme a zreflektujeme.

Harmonogram kurzu

 • 23. 10. | Úvodní on-line setkání

  První on-line setkání, které proběhne 23. 10. 16.00 - 17.30, bude vstupní branou do tajů komunitního kurátorství i praktických aspektů tohoto kurzu. Poprvé se potkáme, zlehka se začneme seznamovat a ladit na společný víkendový výjezd, jež bude ústředním bodem tohoto kurzu.

  Od tohoto setkání si slibujeme dvojí: Zaprvé vy poznáte nás i sebe navzájem a prolomíte ledy anonymity, a zadruhé, že sladíme naši vizi a vaše očekávání, a budeme moci víkendovku přizpůsobit na míru přímo pro vaši účastnickou skupinu.

 • 3. - 5. 11. | Komponovaný víkend v Brně

  V termínu 3. - 5. 11. se vydáme společně se skupinou studentů z KISKu na společný komponovaný víkend na Filozofické fakultě v Brně. Tento víkendový výjezd vnímáme jako stěžejní část kurzu - čeká vás během něj teoretická část, sdílení, ideace, spontánní drobničky i soustředěná kontemplace.

  Věříme, že právě kombinace účastníků tohoto kurzu a studentů stejnojmenného KISKového předmětu může vytvořit synergické, otevřené a kreativní prostředí. To bude třeba jak pro hledání a definování vlastní role v komunitě, tak i pro přemýšlení nad budoucností, vizí a možnými akcemi a intervencemi vaší vlastní komunity.

  Harmonogram víkendu:
  pátek ~ 3. 11.
  17.00 - 21.00 úvod

  sobota ~ 4. 11.
  8.30 společná snídaně
  9.15 - 12 první programový blok
  13 - 18 druhý a třetí programový blok
  19 - ? komunitní večer

  neděle ~ 5. 11.
  8.30 společná snídaně
  9.15 - 13 čtvrtý a pátý programový blok

 • 4. 12. | Závěrečné on-line setkání

  Rádi bychom s odstupem pár týdnů po víkendovém výjezdu zreflektovali a uzavřeli společně strávený čas v rámci kurzu. Co vám kurz dal a co jste naopak dali vy jemu? Jak se změnilo vaše vnímání komunit a společenství? Co je teď vaše komunitní "proč"? A mnoho dalšího: necháme to plynout a detaily se vyjeví. Už teď si ale do diáře můžete poznamenat termín 4. 12. 16.00 - 18.00.

Témata kurzu

V průběhu kurzu se budeme zabývat těmito tématy:

 • Základní elementy a teorie komunit
 • Koncept identity ve vztahu ke komunitě
 • Komunitní mapování, plánování, rozvoj a správcovství
 • Odborná komunita a její životní cyklus
 • Komunitní informatika: role technologie v životě společnosti
 • "Využitá" komunita: společenství, management a marketing
 • O trochu lepší svět: komunita a sociální inovace

Podmínky úspěšného ukončení kurzu

Abyste náš kurz úspěšně absolvovali, budeme od vás očekávat:

 • Aktivní účast na výuce a víkendovém výjezdu
 • Sdílení, imaginování, naslouchání a zkoušení nového
 • Reflexi vlastního průchodu kurzem

Kurzem vás provedou zkušení lektoři

Bez popisku

PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.

Zajímá a fascinuje mě třaskavá směs informační vědy, systémové dynamiky, trendspottingu, (sociálních) inovací, technologií, informačních služeb, kreativity, behaviorální ekonomie a designového myšlení.

Bez popisku

Bc. Magdaléna Bohuslavová

Studuji na KISKu, kde zároveň pečuji o studentskou komunitu. Baví mě naslouchat lidem, propojovat je, ponoukat k dobrému. Mám blízko k mentorování, práci s příběhy i hledání punkových způsobů řešení problémů.

Předchozí Následující

Máte otázku na lektory?

Lektoři kurzu rádi zodpoví vaše dotazy k obsahu kurzu. Vítáme i vaše náměty, postřehy nebo nabídky, které pomohou kurz ještě vylepšit.

Napsat e-mail

Přijímací řízení krok za krokem

Odevzdejte přihlášku

Pokud vás kurz zaujme, začnete tím, že vyplníte elektronickou přihlášku. Nezapomeňte také přiložit podklady, o které žádáme.

E-přihláška

Počkejte na výsledek 

Jakmile skončí období podávání e-přihlášek, projdeme si pečlivě všechny uchazeče a vyhodnotíme je. Poté od nás obdržíte e-mail o výsledku.

Pozor na zápis

Pozor, podat e-přihlášku nestačí! S rozhodnutím o přijetí do kurzu se vám přímo v e-přihlášce objeví tlačítko pro zápis do kurzu. Je důležité, abyste se do kurzu ve stanovené lhůtě zapsali.

Proveďte platbu 

Pokud jste si vybrali placený kurz a již víte, že jste přijati, pošleme vám pokyny k uhrazení ceny kurzu se 14 denní splatností.

Proveďte ztotožnění

Pokud ho prozatím nemáte, získáte přístup do informačního systému MU. Budete požádáni, abyste se ztotožnili některou z dostupných metod.

Užívejte si kurz

Nyní si přebírá štafetu vyučující, který s vámi začne komunikovat pomocí e-mailu. Výuka proběhne podle deklarovaného harmonogramu.

Předchozí Následující

Na tohle se nás často ptáte

Jsem ze Slovenska, můžu se kurzu účastnit?

Není to žádný problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu. Budeme se na vás těšit! I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte prosím studijní oddělení.

Když je kapacita naplněna, mám šanci se ho zúčastnit?

Pokud budeme evidovat nadstandardní zájem o kurz, zvážíme navýšení kapacity.

Máte jinou otázku k průběhu přijímacího řízení? Něco se nepovedlo? Nedaří se vám ztotožnit? Řešíte problém s platbou? Neváhejte oslovit naše studijní oddělení, které vám rádo pomůže.

Napsat e-mail

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info