Základní formy vizualizace

William Playfair v roce 1975 poprvé vyzkoušel vynést na papír čísla jako sloupečky - a ukázalo se, že tato zvláštní forma vizuálního zobrazení dat výtečně funguje: narodil se první sloupcový graf. V průběhu let se ustálily mnohé formy grafů, které se ukázaly jako funkční a užitečné. Dnes máme v běžných nástrojích typu MS Excel celou knihovnu vizualizačních forem, které můžeme používat. V tomto modulu se velmi prakticky podíváme na tři základní typy grafů: sloupcové, koláčové a spojnicové (taky jako liniové) a jejich různé varianty. Pracovat budeme většinou s nástrojem MS Excel, ale většina nápadů a tipů je využitelná v libovolném nástroji. V závěru se seznámíme s šikovnou aplikací RAWGraphs.

1. Sloupcové grafy a jejich varianty

Zkoumat rozložení souboru dat je nejlepší pomocí sloupců. Sloupcové grafy jsou nejzákladnějším typem grafu: jsou tak jednoduché, až jsou geniální. Je něco pravdy na vtipu, který se traduje mezi odborníky ve vizualizační komunitě: v devadesáti procentech případů je sloupcový graf nejlepší volba pro jakákoliv data. Na první pohled vidíme, že délka sloupců mapuje data - nikdo nám to nemusí vysvětlovat, tak přirozenou vizuální metaforu sloupcový graf využívá. Má mnoho typů a variant: např. skládaný sloupcový nebo 100% skládaný sloupcový, skupinový sloupcový a pod. Na některé z nich se blíže podíváme a cestou zmíníme pár tipů a triků, jak na skutečně efektivní sloupce.

Dataset k modulu Základní formy vizualizace

zakladni-grafy.xlsx
Dataset ve formátu XLSX pro ilustraci tvorby základních typů grafů. Soubor obsahuje více listů a budeme s ním pracovat v celém tomto modulu.
.xlsx 20 kB

Bez popisku

1.1 Tipy a triky na sloupce

Na co si dát pozor, když vytváříme sloupcový graf třeba v Excelu? Jak změnit velikost mezery mezi sloupci nebo vyřešit dlouhé popisky pomocí přepnutí na pruhový graf?

2. Koláčové grafy

Koláčový graf známe všichni, každý ho alespoň jednou v životě vyrobil. Málo kdo ale ví, že je to kontroverzní typ grafu, o které se odborníci hádají již přes sto dlouhých let a dosud se neshodli: dává koláčový graf vůbec smysl? Pravdou je, že má své velké limity. Koláčový graf většinou neunese více než pět, šest výsečí. Pokud v datech máme kategorií více, musíme hledat jinou formu (o tom více v dalším modulu). Já osobně na koláčový graf nedám dopustit, protože má jednu nespornou výhodu: kruh je uzavřený tvar, který jasně komunikuje celek, sto procent. Žádný jiný graf, který by nám umožnil ukázat poměr částí z celku, tuto vlastnost nemá. Pokud Vás debata o smyslu koláčového grafu zaujala, můžete se více dozvědět v článku o historii grafu, kterému Francouzi říkají camembert.

Bez popisku

2.1 Tipy a triky k pečení koláčů

Koláčový graf v Excelu není nic složitého, Excel za nás ale na jeho efektivitu myslet nebude. U koláče třeba téměř vždy platí, že s ohledem na limity krátkodobé paměti tu popisky patří přímo k výsečím - jenže Excel tuto variantu dobře schovává. Kde ji najdeme? A jak třeba seřadit výseče v koláčovém grafu tak, aby to dávalo smysl?

3. Spojnicové grafy a jejich varianty

Spojnicové grafy se nejčastěji využívají pro zobrazení trendů a změn v čase. Využívat bychom je měli především pro spojité hodnoty, tzn. že nespojují kategorické hodnoty. Nejčastěji tedy budeme mít na ose x čas či podobnou hodnotu, nikoliv kategorie (např. žánry půjčovaných knih atp.). Zaměříme se i na varianty spojnicových grafů, především na potíže provázející tzv. plošný graf a ukážeme si, jak vyrobit vizuálně vděčný streamgraph. Variant spojnicového grafu je celá řada, takže pokud se chcete dozvědět více, následujete například klíčová slova slopegraph nebo sparkline.

Bez popisku

3.1 Základní spojnicové grafy

Jak správně na spojnicové grafy? Předně se to nesmí přehnat s počtem spojnic - když začne náš graf připomínat špagety, narazili jsme na limity běžného spojnicového grafu. Co s tím se dozvíme v dalším modulu. Teď ale ještě pár tipů k efektivním spojnicím.

3.2 Variace na spojnice

Plošný graf je v podstatě spojnicový graf, ve kterém je plocha pod spojnicí vyplněná barvou. Využívá se celkem často, ale pojí se s ním některé potíže, které si ukážeme. Jednou z jeho variant je vizuálně poutavý streamgraph, který sice nenajde využití třeba ve výroční zprávě nebo odborném článku, na Facebook knihovny by se ale hodil parádně... Jeho tvorbu si ukážeme v nástroji RAWGraphs.

Shrnuto a podtrženo...

Koláče, sloupce a spojnice jsou základními typy statistických grafů. každý se hodí k něčemu jiném a i zde je potřeba se ptát: co chceme ukázat? Co je náš cíl? Podívali jsme se na některé obecné tipy a triky pro tvorbu těchto grafů, a prakticky jsme je aplikovali v nástrojích MS Excel a RAWGraphs. U spojnicových i koláčových grafů jsme několikrát zmínili, že mají limity: koláč unese jen pět až šest výsečí, liniový graf by neměl připomínat barevné špagety... Co dělat, když máme dat více? To se pokusíme vyřešit v dalším modulu.

⯇ Osnova kurzu Další modul ⯈

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info