Potíže s mnoha daty

Občas se stane, že narazíme na limity grafu: náš koláč má v sobě tolik výsečí, že začíná vypadat jako cirkusový stan. Náš spojnicový graf obsahuje tolik linií, že skoro připomíná talíř špaget. Co s tím? V takové podobě přeci nemůžeme graf publikovat - vždyť by v něm nikdo nic neviděl. Někdy prostě máme mnoho dat, potřebujeme je ukázat všechna a tradiční formy na to nestačí. Základní řešení jsou dvě: najít jinou formu, které všechna naše data zobrazit zvládne, nebo aplikovat metodu small multiples.

1. Small multiples řešení

Small multiples přístup je založený na jednoduchém principu: místo snahy nacpat všechna naše data do jednoho grafu vyrobíme více grafů menších - pro každou kategorii/pohled jeden. Poté je seřadíme vedle sebe, jeden vedle druhého. Důležité ovšem je, aby osy ve všech grafech byly nastaveny stejně. Představme si, že máme dvacet poboček naší knihovny a chceme ukázat vývoj jejich návštěvnosti. Dvacet linií v jednom grafu, to už by byl pravděpodobně slušný chaos. Vyrobíme proto dvacet menších grafů, každý s jednou linií pro jednu pobočku, a pak je srovnáme do pohledné matice. Pojďme si to rovnou ukázat v praxi.

Dataset k tvorbě small multiples

small-multiples.xlsx
Dataset ve formátu XLSX pro ilustraci tvorby small multiples.
.xlsx 10 kB

Bez popisku

1.1 Jak na small multiples?

Small multiples se dají vytvořit i v Excelu, ale je to náročné na čas a nervy. Ukážeme si pár triků, jak si v Excelu ušetřit práci při aplikaci small multiples řešení. Poté si stejný graf ve small multiples verzi ukážeme i v nástroji RAWGraphs, kde je možné ho vytvořit snadněji.

2. Výběr specifických forem

Když narazíme na limity možností základních běžných forem grafů, je na čase se poohlídnout po alternativách. Příliš mnoho linií v liniovém grafu, až to skoro začíná vypadat jako špagety? Možná existuje lepší forma, která by data zobrazila přehledněji. Společně si představíme dva specifické grafy: horizon chart a treemapu. Obě tyto vizualizace se dají vyrobit v nástroji RAWGraphs, treemapu už dnes navíc zvládne vykreslit i Excel.

Dataset k tvorbě treemapy

treemapa.xlsx
Dataset ve formátu XLSX pro ilustraci tvorby treemapy.
.xlsx 9 kB

Bez popisku

2.1 Horizon chart

Horizon chart je v podstatě variantou plošného grafu. Nasekání plošných grafů na proužky a jejich překrytí nám umožňuje zobrazit velké množství řad v relativně malém prostoru, a pak rychle identifikovat zajímavá místa v našich datech. Vyrobit se dá například v nástroji RAWGraphs.

2.2 Treemapa

O fungování treemapy jsme už mluvili v rámci sekce věnující se zákonům gestaltu, tak si už jen rychle ukážeme, jak se dá vyrobit v nástroji RAWGraphs. Primárně se treemapa využívá na hierarchická data, ale velmi hezky se dá využít i jako zástupce pro koláčový graf v momentě, kdy už máme příliš mnoho výsečí.

Shrnuto a podtrženo...

Pokud náš graf připomíná barevný chaos, pravděpodobně nebude vhodný ke zveřejnění. Když je dat příliš a chceme je zobrazit všechna, musíme hledat alternativní řešení. Nabízí se buď zkusit jinou formu vizualizace, tedy jiný typ grafu. Velmi silnou metodou jsou tzv. small multiples, kdy místo jednoho grafu se všemi daty vytváříme matici menších, stejně nastavených grafů. Při tom všem si stále klademe jednu a tu samou otázku: co je mým cílem? Co chci ukázat? A komu?

⯇ Osnova kurzu Další modul ⯈

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info