Témata semestru:
Virtuální realita & Digitální kompetence

Virtuální realita

Virtuální realita není technologií, která by stále byla primárně učenou pro sci-fi, ale má reálné a hmatatelné aplikace – od průmyslu po psychologii. V současné době se začíná experimentovat s jejím využitím ve vzdělávání. Můžete se tak učit pracovat s vrstevnicemi uprostřed hor, vzdáleně kolaborovat ve virtuálním prostředí a rozvíjet svoji představivost.

Co se bude dít?

Ve spolupráci s Psychologickým ústavem FF MU, laboratoří HCI a na FI a dalšími organisacemi si můžete začít hrát s virtuální realitou na vlastní kůži. Otevřená je nám spolupráce s Hume lab na FF, kde máme k dispozici Oculus Rift, eye tracking systémy a další nástroje.

Jak se zapojit?

Nabízíme reálné aplikace a virtuální prostředí, tým odborníků, se kterými můžete o virtuální realitě uvažovat. Čeněk Šašinka, který je hlavou výzkumu v této oblasti, nám může pomoci s teorií i experimentem samotným.

Pojďte s námi přemýšlet o tom, jak může virtuální realita změnit způsob vzdělávání od základních škol až po univerzity, hledat nová experimentální témata, nebo s námi založit výzkumnou skupinu a podívat se na téma ryze vědecky. Budeme spolu hledat zdroje, sdílet je, číst a diskutovat o výhodách i rizicích, psát a experimentovat.

Digitální kompetence

Digitální kompetence přestavují v posledních několika málo letech v evropském, ale také českém prostředí silné a výrazné téma. V českém prostředí se mu věnuje například Fond dalšího vzdělávání nebo Česká školní inspekce či Panel pro digitální gramotnost (v rámci PPUČ) organisovaný MŠMT. Se všemi těmito institucemi intenzivně spolupracujeme.

V rámci DigCompu Evropská komise definovala okruhy kompetencí, které by měl mít každý občan (stejný balíček je také nastavený pro vzdělavatele). V rámci KISKu se nyní soustředíme nejen na implementaci těchto kompetencí do prostředí škol a paměťových institucí, ale také na jejich teoretickou reflexi, ukotvení směrem ke vzdělávacím kurzům na univerzitách nebo jejich měření.

Jak se zapojit?

Pokud se chcete zapojit do výzkumu nebo třeba zpracování dat, ozvěte se Michalovi Černému. Stejně tak se nabízí práce na vlastních mini projektech nebo participace na velkých, jako je Kurz rozvoje digitálních kompetencí.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info