Menu

KISKuj!

Studium vztahů mezi člověkem, technologiemi a informacemi, projektová výuka a propojování teorie s praxí — to je Kabinet informačních studií a knihovnictví (KISK), pracoviště na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Komunitní atmosféra

Na KISKu je tolik akcí, že si budete muset vybrat – snad jedině na KISKfóru se uvidíme každý měsíc. Na začátku léta pak pořádáme festival KISKfest.

Vzděláváme se · DataConf · Národní seminář informačního vzdělávání · Letní škola KISKu · Blok expertů · Libdesign

Sportujeme · TrekFlow · SkiFlow

Pomáháme · Dobročinný bazárek

KISKfórum je každoměsíční setkání, kde se dozvíte co dělají ostatní – přijďte se promluvit, pomoci s organizací nebo se inspirovat.


Praktické studium není jen stáž

Mimo samotné studium se mohou studenti učit i skutečnou prací – to neznamená nutně, že pracují pro firmu. Konkrétně nabízíme následující druhy praktických předmětů:

Praxe a stáže mají za cíl uplatnit Vaše získané znalosti a dovednosti ze studia v praxi a zároveň Vám mají poskytnout spoustu těch nových, které Vám pomohou s uplatněním (během studia i po něm). více informací a seznam praxí →

Cílem terénních projektů cílem je uplatnit výsledky studia v firmách, knihovnách a dalších institucích (včetně KISKu) a mimo to i inspirovat studenty k tématům diplomové práce. více informací a nabídka projektů →

Ve Výzkumném semináři se zapojíte do výzkumu. Typicky bývají součástí rozsáhlejších projektů a vede je garant, nejčastěji vyučující z KISKu. Výstupem je odborný text, nejčastěji článek do odborného periodika. více informací a témata seminářů →

Podstatou účasti na konferenci, je pasivní účast na odborné akci, tj. přítomnost na celé akci a následné napsání zprávy o ní. Zprávu pak studenti zveřejňují na Inflow. více informací →

Letáky do schránky neposíláme

Aktuální informace o KISKu a z KISKu najdete


Vzniklo ve výuce na KISKu
 

Filmy z předmětu
Digitální kompetence.

LOGIN (2013)

GINA (2012)

Čin (2014)

Projekty z magisterského
Aplikačního semináře

Odezva (2014) – Nástroje pro sběr zpětné vazby.

Blackbox (2014) – Vzdělávací hra z oboru LIS.

Libdesign (2015) – Design služeb nejen v knihovnách.

PROTOTYPY APLIKACÍ Z PŘEDMĚTU HUMAN-COMPUTER INTERACTION

Spolubydlící
prototyp · video

FLy Away
prototyp · video

Micro Learning
prototyp · video

Redesign daňového přiznání v kurzu Service Design

m-journal.cz: „Věděli jsme, že daňové přiznání je složité a že se ho lidé vlastně bojí používat. Byla to příležitost nalézt řešení pro něco, co ovlivňuje životy statisíců lidí,“ nastiňuje prvotní motivaci Adam Hazdra, lektor kurzu Service Design. Ten byl vyučován poprvé v minulém akademickém roce. V něm se snažil výuku pojmout jako co nejširší úvod do problematiky. V jejím rámci se studenty navštěvoval firmy a organizace, kterým není design služeb cizí. Během podzimního semestru 2014 se už snažil zaměřit předmět na konkrétní problém.

Čtení a čtení

Až budete studovat, na studijním oddělení občas skončíte v dlouhé frontě. My tomu nezabráníme (ani na KISKu nejde všechno) a předbíhat se nesmí. Nepodceňte situaci a doneste si dobrou knihu. KISK doporučuje:

Hledání v katalogu Aleph →


(Není to John Travolta.)

Kdo to tady mluví?

Petr Škyřík Alžběta Strnadová Markéta Bočková Tomáš Bouda Michal Černý Adam Hazdra Kateřina Hošková Dagmar Chytková Pavla Kovářová PhDr. Martin Krčál, DiS. Michal Lorenz Jan Martinek Pavlína Mazáčová Pavla Minaříková Jiří Stodola Gabriela Šimková Alexandra Škyříková

Ladislava Zbiejczuk Suchá Jiří Zeman


Wi-Fi a kafe

Nejen slovy je student živ. MU využívá bezdrátové sítě Eduroam, která vám zpřístupní připojení v prostoru mnoha dalších akademických institucí.

Krom virtuálního prostředí je stále podstatné i to, které poznáváme zrakem a hmatem: užijte si nové budovy FF, stavte se ve Falku (zeptejte se na baru na heslo k wifi), stavte se do Krmítka v budově J (naproti Falku), prožijte den v Knihovně FF a noc v Celouniverzitní počítačové studovně (CPS).


Pevný bod v magnetické bouři

Chybí vám informace, máte zvláštní potřeby, něco se stalo či změnilo? Obraťte se na sekretářku KISKu, Sabinu Kubisovou.

→ kubisova@phil.muni.cz

 
Jak zjistit víc?

  1. Pročtěte si informace o bakalářském či magisterském navazujícím studiu. Pokud pracujete nebo dojíždíte zdaleka, budou vás nejspíše zajímat informace o kombinovaném studiu.
  2. Přijďte na 22. ledna na Den otevřených dveří. Na KISKu vás bude čekat několik vyučujících a studentů a rádi vás provedou a zodpoví otázky.
  3. Pokud to nestihnete, stavte se 28. ledna večer na Elektronický den otevřených dveří: první webinář uvede vedoucí KISKu Petr Škyřík a druhým vás provedou studenti z obou stupňů studia. Součástí obou webinářů bude diskuse.
  4. Sledujte náš pravidelný newsletter, facebookovou stránku, twitter, hashtag #kiskuj.
  5. Pokud chcete nahlédnout pod pokličku, nahlédněte do studentského časopisu Inflow a odborného časopisu ProInflow.
  6. Chcete odpověď ihned? Zeptejte se v diskusi:
 


Schola ludus

Na KISKu se často učíme prakticky – to znamená i hrou.

Právě přečetli poměrně dost textu, tak je vhodné změnit mód učení – mrkněte se tedy na klasický interaktivní důkaz tvrzení, že spolupráce je z dlouhodobého hlediska produktivnější než soupeření.

Zmáčkněte klávesu X a pochopíte další malý kousek našeho vesmíru. 

A víc už se tu toho nedozvíte – těšíme se na vás.

♥ KISK 2015–2016.