Menu
Kalendář
Upozornění: Tato událost již proběhla. Možná hledáte jinou událost ze série Dny webinářového vzdělávání.

Odpoledne webinářového vzdělávání


Dny webinářového vzdělávání · 29. červen 2016
Vložit do kalendáře

Informační a komunikační technologie:
nové možnosti a výzvy ve vzdělávání

Webinářová místnost: https://connect.cesnet.cz/mu-ff-konference/

Objevte s námi potenciál vzdělávání formou webinářů — technologie, která se rychle vyvíjí a je velmi užitečnou platformou distančního vzdělávání. Umožňuje propojit účastníky, přenášet zvuk, video, prezentace a další prvky, které usnadňují interakci přednášejícího a posluchačů.

Představujeme zajímavá témata i technologie.

Představí se odborníci z praxe s tématy, která se dotýkají technologií, vzdělávání a příbuzných oblastí. Vyzkoušejte si, jaké je poslechnout si příspěvky, a přitom neopustit domácí prostředí nebo svoji židli na pracovišti.

Konferenci opakovaně organizují pracovníci Kabinetu informačních studií a knihovnictví, v roce 2016 jsou Dny webinářového vzdělávání financovány z programu VISK 2 Mimoškolní vzdělávání knihovníků.Jak se webinářů zúčastnit?

​Račte vstoupit: https://connect.cesnet.cz/mu-ff-konference/. Pak už jen:

 1. Vyplňte své jméno v kolonce Vstup pro návštěvníky, případně se přihlaste přes EduID.
 2. Ujistěte se, že vám funguje zvuk (reproduktory nebo sluchátka) a máte internetové připojení.
 3. Poslouchejte a sledujte dění na obrazovce.
 4. Pokud jste se nemohli zúčastnit vysílání, záznam webinářů najdete na YouTube. Pro shlédnutí jen vybraného webináře využijte kapitoly v popisu videa (klikněte na čas u příslušného webináře).


PROGRAM 29. 6. 2016

 • 14.50 — 15.00 Pavla Kovářová
  Testování techniky, zahájení akce
 • 15.00 — 15.40 Zuzana Teplíková
  Citační manažery jako téma lekcí ve vysokoškolských knihovnách (prezentace)
  Cílem webináře bude představení citačního manažeru CitacePRO a praktické ukázky práce s ním. Zaměříme se na základní orientaci v prostředí manažeru a ukážeme si také jeho doplňkovou funkci, která umožňuje citování přímo ve Wordu. Navážeme možnostmi, jak lze tento nástroj začlenit do lekcí informační gramotnosti ve vysokoškolských knihovnách. Představené možnosti sice budou výrazně zaměřeny na CitacePRO, ale pokud vaše knihovna využívá jiný nástroj, určitě si také najdete podněty k praktickému využití.
 • 15.40 — 16.20 Dagmar Chytková
  Mentální mapy pro učící knihovníky (prezentace)
  Myšlenkové mapy jsou nástrojem využitelným v mnoha situacích. Webinář představí možnosti, jak lze myšlenkové mapy aplikovat v knihovnách při plánování a tvorbě lekcí, ale také při jejich realizaci jako nástroj pro zvýšení pozornosti, pochopení, pamatování či pro řešení problémů. Spoluautorka knihy Myšlenkové mapy pro studenty upozorní na to, jak vhodně s mapami pracovat a také k čemu všemu je možné tento nástroj využít v praxi učícího knihovníka.
 • 16.20 — 17.00 Lenka Navrátilová
  Jak přirozeně využívat IT v lekcích v knihovně?
  Webinář se zaměří tentokrát spíše na základní knihovny a podívá se na obecnější důvody, proč pracovat v lekcích informační gramotnosti s informačními technologiemi, klidně i při lekcích k rozvoji čtenářské gramotnosti a dovednostem práce s odbornými texty.
 • 17.00 — 17.40 Hana Tulinská
  Klíček k Evernote pro knihovníky
  Evernote představuje velmi rozšířený nástroj k práci s poznámkami v různých prostředích. Používá se k různým účelům a v různých oborech. Jeho univerzálnost je jistě jedním z důvodů, proč tato služba rychle a výrazně překonala svoje konkurenty. Její využití může usnadnit práci i knihovníkům, tipy na možnosti v tomto směru přinese poslední webinář tohoto odpoledne.

 

 

Pořádá magisterská specializace Technologie ve vzdělávání Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Den webinářového vzdělávání je financován z programu VISK 2 Mimoškolní vzdělávání knihovníků.

Na akci dohlíží a dotazy zodpovídá:
Pavla Kovářová kovarova@phil.muni.cz