Menu
Úvod do informační vědy

Úvod do informační vědy

David Bawden, Lyn Robinson

koupit knihu

Na tuhle knihu čekala nejen česká odborná veřejnost léta. Poprvé od vydání spisu Informace, komunikace, myšlení profesora Cejpka se oboru informační vědy a knihovnictví dostává ucelené, precizně strukturované a zároveň srozumitelné a čtivé učebnice. Úvod do informační vědy splnil cíl, který si autoři David Bawden a Lyn Robinson stanovili: popsat a zasadit do širšího kontextu všechna důležitá témata z oboru informační vědy. Proto se také tým Kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU (KISK) pod edičním dohledem Michala Lorenze pustil do jeho překladu.

Hodin investovaných do překladu, editování, korektur, dalšího editování, do odborných diskuzí nad každou kapitolou a do louskání terminologických oříšků byly během posledních dvou let na KISKu dohromady tisíce.

To proto, že tahle kniha za to zkrátka stála. Nahlédněte a přesvědčte se.


"Napsat dobrou učebnici ve značně fragmentovaném oboru je velmi obtížné a bohužel mnoho učebnic poskytuje na informační vědu pouze velmi úzký a jednostranný pohled. Jsem přesvědčen, že tato kniha je v současnosti nejlepším úvodem do informační vědy."
Birger Hjørland
Royal School of Library and Information Science, Kodaň, Dánsko

Z téhož důvodu si zasloužila mimořádnou péči i po stránce grafické a typografické. Více z příběhu o tom, jak se dělá kniha krásnou, najdete na webu grafického designéra Matěje Málka.

Ukázka grafického zpracování.

Pro koho ale David Bawden a jeho kolegyně Lyn Robinson Úvod napsali? Zdaleka to není "pouhá" učebnice pro studenty oboru informačních studií a knihovnictví. Informační studia - a tím pádem i tato informačněvědní encyklopedie - jsou stále relevantnější také pro vědce ostatních oborů. Kniha se bude hodit i zkušeným informačním profesionálům, kteří si touží udržet povědomí o tom, co se aktuálně v ISK děje.

Úvod přináší odpovědi na otázky jako třeba: Jak rozumět informacím a nakládání s nimi? Jak lidem zprostředkovávat informace pomocí technologií v různých prostředích? Jaké jsou klíčové historické postavy v informační vědě a kam se obor v budoucnu bude ubírat?


"Tato kniha přináší historický a ilustrační výčet hlavních postav a příspěvků v oboru. Poskytuje komplexní, ale přitom přístupnou analýzu problémů, jimiž se obor zabývá."
Fidelia Ibekwe-SanJuan
Information and Communication Studies, University of Lyon 3, Francie

České vydání Úvodu do informační vědy stálo mnoho sil a ty se dařilo mobilizovat díky přání šířit nejen znalosti, ale také vášeň pro náš obor. Začtěte se do prvních stran, a pokud naši vášeň sdílíte, objednejte si výtisk pro sebe i pro svoji knihovnu z e-shopu distributora - Městské knihovny Polička. Doprava je zdarma.

 

koupit knihu

 

Profily autorů na webu: David Bawden, Lyn Robinson

Název v originále: Introduction to Information Science

Vydáno: 2017 (1. vydání)

Vydavatel: Flow, z.s. 

Počet stran: 460 stran, česky

Vazba: brožovaná

ISBN: 978-80-88123-10-1