Na tuto wiki již prosím nepřispívejte a přesuňte svou aktivitu na WikiKnihovnu.
Vše, co bylo zde, najdete tam, jen je bohužel potřeba znovu si vytvořit účet.

Podrobnosti!

CamStudio

Z Kisk

Přejít na: navigace, hledání

logo-CS.gif

 • Licence: Freeware
 • Autor: Rendersoft Software
 • Domovská stránka: http://www.camstudio.org
 • Velikost souboru: 1.3 MB
 • Operační systém: Windows 95/98/2000/XP/Vista


Vytvořil: Ondřej Janovský Datum: 22.6.2009

Obsah

Charakteristika

Jednou větou: CamStudio je program, který umí do formátu videa .avi zaznamenat to, co se děje na vaší obrazovce.

Určitě se vám mnohokrát stalo, že jste potřebovali vysvětlit někomu na druhém konci Internetu, jak zacházet s nějakým programem nebo jak v počítači nastavit různé parametry. Názorná ukázka je vždy nejlepší možnost jak to udělat - proto vznikly programy nahrávající do videosouboru dění na monitoru, anglicky "screencasting". Jedním z nich je i CamStudio (dále jen CS). Je to freewarový a opensourceový program, který původně vydala firma RenderSoft. ta byla později odkoupena společností macromedia a CamStudio tak stálo u zrodu profesionálního programu Adobe Captivate. "Freewarový" znamená, že jeho používání je zdarma a "opensourceový", že jeho kód je volně k dispozici každému, kdo je schopen si jej upravit a vylepšit dle libosti.

Co CamStudio nabízí

Umožňuje nahrávat video různým způsobem. Lze si zvolit, zda má být zaznamenán a) pohled na celou obrazovku, b) pevně nastavená výseč obrazovky (např. levý horní kvadrant) nebo c)nebo volně zvolenou výseč (popř. výseč kolem pohybujícího se kurzoru myši - tato možnost je asi nejvhodnější, neboť při zachování malého rozměru videa zabírá stále to podstatné) Kurzor myši může být na záznamu vidět, ale je zde i možnost jej skrýt, nebo naopak pro větší přehlednost zvýraznit podbarvením různého tvaru a barvy.

Videa se nahrávají do formátu .avi a CS je umí zobrazovat ve vlastním přehrávači. Pro potřeby snadného sdílení na Internetu je možné videa pomocí konvertoru, jež je součástí CS, převést na formát .swf (Flash video).

Nahrávky je možné doplnit zvukem nahrávaným přes mikrofon nebo zachytit do videa zvuk určený pro reproduktory počítače.

Na obrazovku lze pomocí CS přidat různě tvarované a barevné "anotace", neboli bubliny s editovatelným textem, které slouží k větší názornosti.

Program lze ovládat pomocí klávesových zkratek a nastavit tak, že nemusí být vůbec patrné, že se něco nahrává, a samotná nahrávaná činnost tak není nijak rušena.


CamStudio.jpg

Jak se stát uživatelem CS a jak s ním pracovat

Přímo na domácí stránce http://camstudio.org/ je k dispozici link na samorozbalovací instalační balíček ve formátu .exe, který se po uložení na disk a poklepání postará o všechno sám. Stejným způsobem lze stáhnout a nainstalovat i vlastní kodek pro CS (CamStudio Lossless Codec), který je vhodnější než defaultní Microsoft Video 1. Eventuelně je možné nastavit si divx kodek, který je všeobecně známý a používaný.

Díky ochotě různých lidí si lze CS také lokalizovat do češtiny. Návod naleznete například na stránkách http://cestiny.idnes.cz.

Nejsnazší způsob jak se naučit základy práce s CS, je najít si na Internetu některý z tutoriálů vytvořených samotnými uživateli, např. na YouTube: tento nebo třeba tento. Pak již stačí projít postupně všechny položky v menu programu a ujistit se, že člověk rozumí všemu, co CS nabízí. Na liště CS je jen několik málo tlačítek - kliknutím na červené kolečko se spouští nahrávání, modrým čtvercem se ukončuje. To je vše, co uživatel začátečník potřebuje vědět. Je dobrési program "osahat" v individuálních podmínkách každého počítače. Natočit jednoduché video ale rychle zvládne každý - důkazem je následující

Ukázka vytvořená touto aplikací

Krátká ukázka jednoduché práce s CS (1MB)

Při nahrávání byla použita funkce podbarvení kurzoru a pohyb nahrávané výseče společně s kurzorem.

Hodnocení

Klady:

 • Nízká hardwarová náročnost
 • Jednoduché používání (pokud se člověk zorientuje v nastavení parametrů videa).
 • Zadarmo
 • Nenechává na videu vodotisk ("vytvořeno programem XY"), jako jiné podobné programy

Zápory:

 • Opravdu jen pro jednoduchou práci s videem
 • Je třeba si metodou pokusu-omylu najít vlastní optimální nastavení všech možných parametrů pro velikost videa, kódování, synchronizaci se zvukem, časování apod.

Shrnutí

Program, který je vždy po ruce, pokud si potřebujete něco nahrát z obrazovky - ideální nástroj pro nenáročné uživatele. Nejvíce jej ocení samozřejmě ti, kteří potřebují vytvořit nějaký tutoriál - ať už návod pro zacházení s nějakým programem nebo třeba záznam postupu vytváření digitálního uměleckého díla. Používání je relativně snadné vzhledem k malému počtu ovládacích prvků, které je nezbytné si osvojit. Stažení a instalace programu je otázkou několika minut. Pomocí tutoriálů, které již uživatelé CS vytvořili, je možné se s programem rychle naučit pracovat.

Reference


Zpět na hlavní stránku předmětu: VIKBA07

Osobní nástroje