Na tuto wiki již prosím nepřispívejte a přesuňte svou aktivitu na WikiKnihovnu.
Vše, co bylo zde, najdete tam, jen je bohužel potřeba znovu si vytvořit účet.

Podrobnosti!

Merlot

Z Kisk

Verze z 1. 4. 2008, 18:18; Veronika Jíchová (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Merlot

== MERLOT – Multimedia Educational Resource for Learning and Online Teaching. Multimediální zdroj pro vzdělávání a výuku ==

Vytvořila: Veronika Jíchová

Datum: 1. dubna 2008

Adresa hodnocené stránky: http://www.merlot.org/merlot/index.htm

Kontakt: webmaster@merlot.org


Charakteristika stránky/služby/...

Merlot je uživatelsky zaměřený multimediální zdroj, který shromažďuje a poskytuje online učební materiály.Tyto materiály jsou vytvořeny a katalogizovány registrovanými členy a sestaveny podpůrnými službami pro rozvoj fakulty. Vize Merlotu je být první online společnost, kde fakulta, zaměstnanci a studenti z celého světa se dělí o své učební materiály a pedagogiku. Strategický záměr Merlotu je zlepšit efektivitu výuky a učení, při rostoucí kvantitě a kvalitě, z online učebních materiálů, které lze jednoduše začlenit do lekcí navržených fakultou.

Aktivity Merlotu jsou založeny na kreativní spolupráci a podpoře :

  • Jednotlivých členech (fakulta, zaměstnanci, studenti, knihovníci, správci)
  • Institucionálních partnerech (např. Project Kaleidoscope, Journal of Chemical Education,..)
  • Korporačních partnerech (např. Adobe, Sun, McGraw Hill,..)
  • Redakčních výborech (redaktoři, zástupci šéfredaktorů, kritici)

Merlot prosazuje svůj kurs komunikace se svými podporovateli a přispívateli, která probíhá po celém světě různými způsoby, zahrnuje i každoroční MERLOT International Conference (Mezinárodní konference). Podává informace nejen o aktuálním zasedání, ale nabízí zprávy i z konferencí minulých. Podrobnější informace na: http://conference.merlot.org/2008/ Dále podporuje a prezentuje i the Journal of Online Learning and Teaching (JOLT), členské publikace, aktuální informace a své oceněné vítězné website. JOLT - jedná se o online publikaci určenou k odbornému využívání multimediálních zdrojů ve vzdělávání. Vychází čtvrtletně v březnu, v červnu, v září a v prosinci.) Další informace na: http://jolt.merlot.org


Co stránky nabízí

Merlot nabízí k dnešnímu datu 19 297 výukových materiálů zahrnující disciplíny: Biology, Business, Chemistry, Criminal Justice, Engineering, Faculty Development, Health Science, History, Information Technology, Library and Information Services, Mathematics, Music, Physics, Psychology, Statistics, Teacher Education, World Languages.

U každého materiálu je uveden jeho typ, formát, lokace, autor, zadavatel, datum vložení a datum poslední úpravy. Nabízí se zde i informace o jednotlivých autorech, např. odkdy je členem Merlotu, jejich prezentované materiály, jejich komentáře.

Jak to funguje/návod na "ovládání"

Struktura webových stránek Merlotu se člení na: úvodní stranu, disciplíny, výukové materiály, adresář členů, stránku svého profilu coby člena a stránku všeobecných a doplňujících informací o Merlotu. K informacím, které mě zajímají, se mohu dostat několika způsoby. Buď si vyberu přímo obor, disciplínu, o kterou mi jde a k tomuto oboru si mohu projít veškeré informace, které Merlot nabízí. Jedná se o informace o typu výuky, výběr výukových materiálů, seznam autorů k danému oboru, apod. Další možností je vybrat si přímo nabídku konkrétních výukových materiálů. Informace o členech Merlotu mohu získat stejným způsobem. Buď si vyberu z oblastí oborů, které se dále dělí do podoblastí, nebo si vyberu rovnou nabídku konkrétních osob. Při kliknutí na jméno se zobrazí jejich profil.


Hodnocení stránek

  • Design – střízlivý, přehledný, příjemný
  • Obsah – široká nabídka výukových materiálů a příspěvků, odkazů souvisejících s daným tématem.
  • Navigace – přehledná, systematické větvení kroků
  • Použitelnost – tyto stránky najdou uplatnění nejen u studentů a vyučujících, ale i u širší odborné veřejnosti.
  • Výhody/nevýhody – výhody spočívají v přehlednosti a širokém záběru nabízených materiálů a informací. Nevýhodu spatřuji v tom, že se člověk v nabízeném množství odkazů může ztratit.


Shrnutí

Merlot je zdroj obrovského množství materiálů pro potřeby výuky a vzdělávání. Spojuje zde osoby stejného zaměření, ať už se jedná o studenty, vyučující nebo odbornou veřejnost. Každý, kdo by chtěl přispět svou prací, komentářem, může tak učinit. Stránky Merlotu charakterizuje příjemný design, přehledné členění a jednoduché vyhledávání. Doporučila bych je studentům i vyučujícím.

Reference

Osobní nástroje