Knihovny a vzdělávání na dálku: možnosti ve formálním, neformálním, zájmovém i celoživotním vzdělávání

RNDr. Michal Černý

V kurzu se naučíme navrhovat vzdělávací online kurz dle metodiky FAO. Na konci budeme schopni reflektovat proces tvorby e-learningu, porozumíte jednotlivým fázím a odnesete si zkušenost s tvorbou drobných prvků. Vyzkoušíme si návrh kurzu, definici vzdělávacích cílů, návrh aplikace na její splnění (v H5P), tvorbu kvízu, ale i návrh výzkumu nebo psaní krátkého vzdělávacího textu. Důraz bude kladen na pochopení celého procesu tak, aby tvůrce na nic nezapomněl a případně si uměl říci dalším lidem o cílenou pomoc.

TÉMATA KURZU

Pestrá a aktuální témata

Kurz vás seznámí s následujícími tématy:

Začít studovat

jak vytvořit online vzdělávací kurz

co je důležité při návrhu e-learningového kurzu: cíle, znalost populace, práce s tvůrci

jak tvořit vzdělávací obsah

jak nakládat s jazykem

jak vybírat formáty a média

jak návrh kurzu implementovat

jak v kurzu propojovat jednotlivé vzdělávací objekty

volba vzdělávacího prostředí, přenos obsahu do prostředí

výběr a kombinování vzdělávacích formátů (synchronní a asynchronní aktivity)

evaluace kurzu

PRO KOHO JE KURZ OBZLÁŠTĚ VHODNÝ

Přidejte se k těm, kteří čelí budoucím výzvám

Kurz vám může pomoci například pokud:

Začít studovat

podílíte se na vzdělávání dětí, dospívajících či dospělých

chcete navrhnout a realizovat e-learningový kurz "od A do Z"

potřebujete se zorientovat v procesu tvorby e-learningového kurzu (jednotlivé etapy)

jste začátečník/začátečnice a hledáte přehlednou "kuchařku"

navrhujete veřejné či komerční e-kurzy a rádi byste do procesu vnesli řád a na nic zásadního neopomněli

chcete sladit spolupráci všech, kteří se na tvorbě e-kurzu podílí (např. autor, grafik, editor, tutor, návrhář rozhraní)

máte už s tvorbou e-kurzů nějaké zkušenosti a hledáte, jak to "vyšperkovat" (kombinace forem učení, různých médií ...)

rádi byste věděli, jak si váš e-kurz vede, co a jak zlepšit (evaluace)

Poznejte autora kurzu

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

e‑mail:
sociální a akademické sítě:

Původním vzděláním učitel informatiky a fyziky pro střední školy, doktorand na sociální pedagogice a vlivem osudu a nadšení filosof informace a výchovy, výzkumník a informační vědec. Autor mnoha knih a článků, duší i tělem učitel.

Kurz je financován z příspěvku MŠMT (Ukazatel I) na realizaci Institucionálního plánu Masarykovy univerzity pro rok 2021.