Menu
Array

Listopad 2015 · newsletter KISKu

Vracíme se k tradici měsíčního newsletteru, který přináší informace o dění na KISKu i v našem oboru. První vydání po delší pauze je nabité: videa a články z konferencí, publikace, pozvánky na akce a další zprávy.

Obsah

  1. Videa a poznámky z konferencí — DataConf, Libdesign, ECIL, Bibliotheca academica
  2. Nové publikace — Michal Černý, Adam Hazdra
  3. Citace.com oceněny v Křišťálové lupě
  4. Předvánoční akce — KISKfórum a Inflowpárty, akce profilací
  5. Dobro (Bazárek, Sbírka pro uprchlíky)
  6. Krátce v odkazech
  7. Pro studenty

Plody podzimních konferencí

V nové budově FF proběhl 2. ročník konference o datové analytice DataConf, podívejte se na videa z přednášek. Videozáznamy zveřejnila též konference o designu služeb nejen v knihovnách Libdesign.

Zástupci KISKu nechyběli na letošním ročníku konference o informační gramotnosti ECIL v Talinnu (přečtěte si výpisky od Týny Kalmárové) ani na konferenci Bibliotheca academica 2015, jejíž program přiblíží reportáž z prvního a druhého dne i rozhovor o principech otevřeného přístupu s Larsem Bjørnshaugem (vše z pera Pavly Minaříkové a Romana Novotného).

Tip: Studenti na KISKu mohou využít pokrytí nákladů na výjezd na konferenci, oborový festival (jako byl např. Tabook) či jinou událost — stačí z akce podat zprávu nebo na ní vystoupit. Na detaily se ptejte Petra Škyříka.

Čtení na dlouhé noční večery

Michal Černý zúročil vzdělávací praxi v projektu INTERES a vydal několik publikací, které se týkají ICT a vzdělávání. Kolekci doplňuje kniha analyzující informaci coby antropologický konstrukt od nejširších souvislostí až do intelektuálního nitra člověka, Informace jako antropologický fenomén.

Z jiného soudku je útlá kniha Adama Hazdry Řízení inovací 2015, propojující digitální marketing, design služeb, tvorbu aplikací, projektový management a leadership.

Do finále se mezitím blíží český překlad Introduction to Information Science od Davida Bawdena a Lyn Robinson a Design Thinking For Libraries z dílny IDEO. Těšte se.

Citace pod Lupou

Projekt Citace.com vedený Martinem Krčálem byl nominován na cenu Křišťálová lupa a v kategorii Nástroje a služby se umístil na sedmém místě. Gratulujeme!

Předvánoční veselí

KISKfórum a InFlow zvou všechny na předvánoční KISKfórum spojené s InFlowPárty, 10. prosince v 18.00 v industrial music baru Schrott. Tématem KISKfóra bude dobro na KISKu. Večer se můžete těšit na kapely, předávání cen InFlow a setkání se všemi, které na KISKu nevídáte každý den.

Vedle toho se těšte také na setkání jednotlivých profilací: příznivci designového myšlení jsou zváni 8. prosince v 17.00 na večírek do Music Labu, zájemci o technologie ve vzdělávání se potkají 3. prosince v 17.30 přímo na KISKu a svůj termín pro organizované sdílení radosti se brzy dozví i příznivci nakládání s daty.

Tip: Pokud jste vynechali některé podzimní KISKfórum, omrkněte jaké po něm zůstaly drobky (výpisky a odkazy). Témata byla kombinované studium na KISKu (září), KISKstory: jak to na KISKu začalo? (říjen) a informační věda na KISKu (listopad).

Dobro prakticky

7.—9. prosince se na dvorku FF MU koná vánoční Charitativní bazárek. Z výdělku nakoupíme knihy a další potřebné věci pro Domácí hospic Tabita. Můžete se přidat k organizátorům anebo přinést věci na prodej, např. šperky, knihy, hračky, hezké hrníčky či jiné nádoby, nepoužitou kosmetiku, kancelářské potřeby, funkční techniku nebo pár kousků kvalitnějšího oblečení (aby se prodalo). Věci noste do Ústřední knihovny FF MU nebo na KISK. Oblečení můžete ještě několik dní nosit i do sbírky pro uprchlíky. Díky!

Krátce

Knihovna na Křižovatce oslavila třetí narozeniny. Tým KISKfóra sbíral podněty ke vzhledu prostorů na KISKu, což se možná nevyplatí kvůli blížící se rekonstrukci budovy C. 10. října dopoledne nefungoval na KISKu internet a nikdo nevěděl, kdy to skončí. Díky letošnímu běhu #KISKapls se na Twitteru objevily nové účty: namátkou @PavlinaMazacova, @bockova_market nebo @PetrSkyrik. Proběhl Týden humanitních věd. Na chodbě se objevily gauče a zase zmizely, prý šlo o rapidní prototypování. Byla otevřena Laboratoř HUME lab, vybavená pro experimentální výzkum zaměřený na různé aspekty lidské existence. Podzimní TrekFlow proběhlo Malou Hanou: vyučující, studenti i absolventi ušli 30–50 km krajem, který voní jablky a švestkami. Točte krátké filmy na téma Historky z Fildy, protože LibFFest bude a hlavní výhra je sedm táců. Choďte na Blok expertů anebo alespoň čtěte články, které díky němu vznikají: například o nejkrásnějším zákoně, samizdatu, psaní knih nebo sociálních inovátorech. Studenti KISKu společně darovali krev ve FN Brno. Stříháte či natáčíte videa a chcete se podílet na kampani KISKu pro uchazeče o studium? Ozvěte se Laďce Zbiejczuk Suché. Vyšel nový newsletter KISKu.

Pro studenty

Zapojte se

Přispějte do příštího newsletteru: aktuality a pozvánky vkládejte do webového formuláře. Příští newsletter vyjde 17. prosince 2015.

Newsletter, 26. listopad 2015

Další newslettery

Další aktuality